Liga Otců
Pomož si sám, pak ti pomůže kde kdo.

Jestli mě nebudeš milovat, udělám ti ze života peklo!

Přítomnosti histrionské poruchy osobnosti má antisociální dopad na průběh manželství

Ilustrace: Vilém Mikyška
0 2 230

Tohle zaříkávadlo kontrastující v korelaci podmínečné lásky s místem utrpení a trestu jasně charakterizuje povahu žen s velkou pravděpodobností přítomnosti histrionské poruchy osobnosti a má antisociální dopad na průběh manželství, které by jinak fungovalo dobře, kdyby si jeden z partnerů – v našem případě panička po svém a kategoricky nenárokovala důkaz pravé lásky. Přitom dokazování pravosti lásky je jedna z největších debilit, kterou občas nárokují i jinak duševně zdravé ženy a jsou nejspíš průvodním znakem nesprávně stimulované vagíny, za kterou můžou – jak jinak než muži! Dříve za dob Freuda se tomu prý říkalo hysterie a název odvozený byl od řeckého hystera – tedy děloha. Protože ale hysteričtí jsou i mužští vyděrači podmínečného dokazování lásky a ti dělohu postrádají, patrně problém bude úplně jinde.

Nepohlazené dítě a rozmazlený fracek

I když se psychologové a zastánci genetiky věčně budou přít o to, jestli je za antisociální chování odpovědna více genetika a nebo vliv sociálního prostředí , ve kterém se jedinec v rámci „rodinného zázemí“ vyvíjel , je už na první pohled zjevné, že tu s velkou pravděpodobností půjde o nějaký projev deficitu. V jednom starším psychoterapeutickém sborníku jsem našel velmi trefnou definici: „Ztráta milovaného objektu v ranném dětství“. Když se pak do takového jedince (nyní mluvíme o ženách) ochuzeného o přítomnost blízkosti lásky, citu a něhy vcítíte a budete skutečně obdařeni schopností posílené empatie, vyvodíte celkem spolehlivé závěry. Pochopíte, proč se vaše partnerka tak abstraktně identifikuje s potřebou věčného hledání přítomnosti lásky a proč se vás za každou cenu snaží vtáhnout do absurdní hry jejího dokazování a neustálého obviňování, že zatímco ona dokonale ví co je pravá láska a ona sama je bytostným zhmotněním její podstaty, vy jste prázdný a nikdy ji nepochopíte i kdyby jste překročil sedmero hor, řek……….prostě šílená pohádka.

Co na to Vaše psychika?

Ze začátku vztahu budete okouzleni teatrální svůdností a lákavým šarmem a vaše hladina testosteronu bude místy kulminovat tak, že snadno přehlédnete malé epizodky partnerčiných sklonů pro občasnou ironii a mírnou vznětlivost reagující na celkem bezvýznamné podněty. Budete to dokonce brát nějaký čas jako součást erotické image svého protějšku, kde lehká impulzivita bude živit vaší milostnou fantazii. Tato milostná životní předehra ale nemůže trvat věčně. Za nějaký čas ucítíte potřebu partnerčiny emocionální spolehlivosti a to právě ve chvíli, kdy dojde k závazku. Svatba, očekávání rodiny a budování rodinného zázemí. Jenomže vy zjistíte, že padla klec. Začne kolotoč obviňování, podezírání, výčitek a nekontrolovatelného hněvu ze strany partnerky, která začne stále dokola nárokovat onen důkaz velké lásky. Budete jako kormidelník nestabilní lodi na bouřlivém moři. Po čase zjistíte, že jakékoliv vysvětlování, sebeobhajoba je k ničemu. Partnerka, která chce bít si vždycky hůl najde! Sklopíte tedy hlavu a začnete se partnerce omlouvat, protože to jediné zklidní její hněv. V dobrém přinesete květiny a padnete v podezření, že to jsou květiny pro milenku, která nepřišla na schůzku. Tohle vás po čase pochopitelně duševně rozloží. Protože nebudete chtít přijít o rodinu, naučíte se partnerčiny útoky přehlížet, vytěsňovat a budovat únikové cesty formou workoholismu. Přijdou období klidu a období silných bouřek.

Co s tím?

Neexistuje žádný obecný recept aplikovatelný na konkrétní případ. Je to váš ranec upečených buchet na cestu do psychologické poradny. Do té vždy budete chodit sám, protože od partnerky se sebereflexe v žádném případě nedočkáte. Vy jste vinen a vy se musíte léčit! Nechápete totiž, co je to pravá láska. V ordinaci psychologa vás konečně potká štěstí. Vyžvaníte se a za odměnu budete konfrontován se svými pocity. Nezjistíte nic, co byste nemohl vědět, za to objevíte všechno, na co jste zapomněl. Dozvíte se, že jedním z nejdůležitějších momentů úspěšného a šťastného života je výběr partnera a vlastně si za to defakto můžete vy sám. Nebyl jste totiž při výběru svého protějšku dostatečně obezřetný.

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.