Liga Otců
Pomož si sám, pak ti pomůže kde kdo.

6 rad, jak si vybrat advokáta

Kde ho najít a jak s ním komunikovat

0 3 792

Pokud vaší životní dráhu narušila výhybka jménem „rozvod“ , budete řešit poměry v péči o děti, dělení majetku a nejrůznější přidané peripetie okolo. Záleží na tom, jestli je váš partner schopný vzájemné dohody a nebo si rád dupne a chce z manželství pro sebe vytěžit co nejvíce. Proces rozvodu koneckonců může ztížit i nějaké trestní řízení či civilní řízení, pokud boj o děti a majetek hraničí s trestnou činností. Na internetu je mnoho návodů, jak si rozvodové řízení ošetřit svépomocí, nicméně rada zkušeného advokáta a jeho zastupování v případě složitějších rodinných kauz u soudu se rozhodně vyplatí. Takže rada zní:

  • Dobře porovnejte své příjmy a výdaje. Udělejte si finanční rozvahu a vymezte si finance, které byste zvládli poplatit. Můžete uvažovat i o půjčce na právní úkony, nicméně zvažte svou schopnost splatit dluh i s úroky. Průměrná hodinová sazna za právnické služby je 2000 Kč
  • Nedopouštějte se běžné chyby a nehledejte zaručeně kvalitního právníka jen přes známé, kamarády. Ti vám mohou doporučit sice úspěšného a „prověřeného borce – justičního aligátora“, nicméně pokud se rozvádíte, tak vám právník přes finanční právo sotva pomůže. Vy hledáte rodinného advokáta. Pokud v rozvodovém řízení figuruje i nějaké řízení trestní , poohlídněte se po advokátovi, který má specializaci rodinného práva rozšířenou i o právo trestní. Ověřte si, zda-li má váš nastávající právní zástupce odpovídající či bohatší judikaturu v řešení sporů o svěření děti do péče. Uvědomte si, že do koncepce práce současných rodinných advokátů se mohou integrovat prvky Cochemské praxe a advokáti z jiného odvětví práva neznalí této věci vám svoji bojovou agresivitou spíš můžou uškodit, pokud narazíte na soudce, jež uznává převzatý německý koncept.
  • Každý kvalitnější a zkušenější advokát má určenou specializaci a evidenční číslo, které můžete ověřit na portálu ČAK  Podle advokátky Kláry Samkové platí úzus, že advokáti s registračním číslem pod 1000 vykonávali pravděpodobně praxi již za minulého řežimu a advokáti s vyšším registračním číslem, než je 11000 byly do ČAK zapsáni po roce 2012. Z tohoto lze odvodit jistou advokátní praxi. Nicméně neznamená to až zas tak úplně, že by advokát registrovaný po roce 2012 byl nezkušeným elévem. Kvalitní právník musí být také dobrý psycholog soudců a musí vědět co na ně platí. Pokud váš advokát „lítá“ od soudu k soudu a denně tráví svůj čas zastupováním klientů v soudní síni, bude soudce dobře znát. Proto se na praxi svého vybraného advokáta při smluvním uzavírání poptejte. Odpovědět vám musí.

 

  • Vaše bystrá komunikace s advokátem je na mistě! Nebuďte pasívní a popište svojí rozvodovou a rodinnou anamnézu co nejlépe. Koneckonců vy sami znáte nejlépe skutečnosti a můžete se svěřit s čímkoliv. Vaše informace sdělené advokátovi jsou přísně důvěrné.

 

  • Váš advokát rozhodně není psychoanalytik, lékař, utěšovatel a jeho další funkcí vykonavatele právního zastoupení rozhodně není jakékoliv zjišťování, co jste zač, jestli mluvíte pravdu a není za vaši interpretaci vůči předmětu obhajoby vašich zájmů zodpovědný. Hledá pro vás jen tu nejoptimálnější cestu pomoci vám u soudu nárokovat vaše právo a uplatňuje informace, které mu sdělíte.

 

  • Zákaz nadměrného obtěžování! Nezahrnujte svého advokáta zbytečnostmi, buďte věcní, nehádejte se sním a respektujte jeho praxi a znalosti. 30 zbytečných emailů denně, které musí přečíst a zdržují ho a na které vám navíc ani pro neobjektivnost či bezpředmětnost neodpoví ,vám při konečném vyúčtování pravděpodobně zvýší náklady!

Zanechte Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.